A minimálbér összegének 2025. január 1. napjától történő emelése felülvizsgálati kötelezettséget jelent a kifizetőhelyeknek (kormányhivataloknak) a maximális összegben megállapított gyermekgondozási díjakat érintően.
A minimálbér összege változásának hatása a gyed maximumösszegére
Az alábbiakban a „normál” gyedet érintő előírásokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, hogy milyen szempontokra figyelemmel történik, és milyen formában értesül erről a jogosult, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.
A kormány 394/2024. (XII. 12.) rendelete alapján a kötelező legkisebb munkabér a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) 2025. január 1-jétől 290 800 forint. A minimálbér emelésének köszönhetően évről évre növekszik a gyermekgondozási díj havi maximális összege.
Gyed összege a jogszabályokban
A gyermekgondozási díj összegének megállapítására vonatkozó szabályokat a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (továbbiakban: Ebtv.) 42/D §-ának (1)–(6) bekezdéseiben foglaltak tartalmazzák.
Mely szerint a gyermekgondozási díj a naptári napi alap 70%-a, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a (2024. évben 373 520 forint, 2025. évben 407 120 forint) [Ebtv. 42/D § (1) bekezdése].
Ha a gyed nem teljes hónapra jár, akkor a gyedmaximumot a havi maximumösszeg harmincad részében kell meghatározni (ez a 2024. évben 12 450,67 forint, 2025. évben 13 570,67 forint).
Ennek megfelelően az ellátás havonta esedékes összege a hónap napjainak a számától függően változik, de nem haladhatja meg a havi maximumösszeget.
A gyermekgondozási díj összegének évenkénti felülvizsgálata nem csupán abból következik, hogy a jogalkotó annak alapját, összegét a mindenkori minimálbér kétszeresében határozta meg, hanem az Ebtv. alapján a kifizetőhelyek évenkénti hivatalból történő kötelezettségeként írja elő.
A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét a minimálbér emelésének napjától számított 15 napon belül hivatalból felül kell vizsgálni, és a megemelt összeghatár figyelembevételével – ha kormányrendelet korábbi időpontot nem állapít meg – a minimálbér emelésének napjára visszamenőlegesen újra meg kell állapítani [Ebtv. 42/D § (4) bekezdése].
A fentiek alapján 2025. január 1-jétől a maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj havi nettó összege 305 340 forint (adókedvezmények érvényesítése nélkül).
A béremelés összegének hatása a gyedmaximumra
A kötelező legkisebb munkabér összegét érintő változás befolyásolja a hozzá igazodó gyed alapját, annak határozatban történő megállapításakor. Az ellátás kezdő összege együtt mozog az alapjául szolgáló jövedelem változásával.
A gyed folyósításának időtartama alatt bekövetkező béremelés nem korrigálja, azaz nincs hatással a már határozatban megállapított összegre.
Mely igénylők számíthatnak a korábban megállapított, az előző évben már folyósított minimálbér kétszerese alapulvételével megállapított gyermekgondozási díj havi összegének éves felülvizsgálatára?
Az Ebtv. által előírt felülvizsgálat célja (a gyed maximumösszegének emelkedése) nem jelenti automatikusan azt, hogy a biztosítottnak a felülvizsgálatot követően emelkedni fog az ellátása összege.
Az újból megállapított gyed összege nem lehet magasabb, mint az annak alapjául szolgáló jövedelem 70%-a, ezért a biztosított számára megállapított gyed havi összegének módosítására kizárólag abban az esetben kerül sor, ha a gyermekgondozási díjat a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező kifizetőhely a folyósítási korlátra vonatkozó rendelkezésre figyelemmel állapította meg.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Milyen hátrányt okozhat az egyéni vállalkozói jogviszony szüneteltetése?
Az egyéni vállalkozók sokszor kerülnek olyan élethelyzetbe, hogy átmenetileg valamilyen oknál fogva kénytelenek a tevékenységüket szüneteltetni. Az alábbiakban a szüneteltetés társadalombiztosítási és egyéb következményeit, a pénzbeli ellátásokat érintő szabályokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.
ÉrdekelBorravaló és szervizdíj adózása
A felszolgálási díj és borravaló témájával korábban már sokat foglalkoztunk. A téma azonban egy új lendületet kap azáltal, hogy már a borravaló is átfuthat a munkáltatón keresztül, ráadásul adómentesen.
Érdekel