A munkaszüneti napra járó díjazás kérdései

2021. március |#adó#munkajog
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

A munkaszüneti nap több szempontból speciális szabályozás alá esik a munkajogban. Egyrészt, nem minden munkavállaló foglalkoztatható ezen a napon. Másrészt, aki ezen a napon mégis dolgozik, az többletjuttatásra, bérpótlékra jogosult. Az alábbiakban ezeket a szabályokat járjuk körül, kitérve a „fizetett ünnep” fogalmára is, amely a munkaszüneti nap miatt csökkent munkaidőért járó speciális kompenzáció az óra- vagy teljesítménybérben díjazott munkavállalók számára.

A munkaszüneti napi pótlék

A munkaszüneti napi pótlék a munkavállalót a munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén illeti meg. Szemben a vasárnapi pótlékkal, nincs jelentősége, hogy a munkaszüneti napi munkavégzést a munkáltató milyen jogcímen rendelte el, és annak sincs, hogy a munkavégzés rendes vagy rendkívüli munkaidőben történik-e. Ez tehát egy nagyon egyszerű bérpótlék: mindenképpen jár, ha a munkavállaló dolgozik munkaszüneti napon.

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerint, rendes munkaidő munkaszüneti napra az alábbi esetekben osztható be:

  • a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,
  • az idényjellegű,
  • a megszakítás nélküli tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállaló számára, továbbá
  • társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, valamint
  • külföldön történő munkavégzés során [Mt. 102. § (1) bek.].

A munkáltató vagy a munkakör két okból minősülhet a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek.

Egyrészt, ha a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján (pl. éttermek, szórakozóhelyek, benzinkút). Másrészt, ha baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor [Mt. 102. § (3) bek.].

Ha tehát a munkavállaló bármely fenti okból, munkaszüneti napon dolgozik, mindenképpen jár neki a munkaszüneti napi pótlék. A munkaszüneti napi pótlék mértéke 100% [Mt. 140. § (2) bek.]. A bérpótlék számítási alapja – eltérő megállapodás hiányában – a munkavállaló alapbére [Mt. 139. § (2) bek.]. A felek tehát eltérően is megállapodhatnak, az alapbérnél magasabb, de akár alacsonyabb számítási alap is meghatározható. Például rendelkezhetnek úgy, hogy a munkaszüneti napi pótlék alapja a mindenkori minimálbér egy órára eső összege.

Hirdetés
Hirdetés

Ha a munkavállaló a munkaszüneti napon rendkívüli munkaidőben dolgozik, úgy további 100% pótlék is megilleti [Mt. 143. § (5) bek.]. Például, a március 15-én teljesített túlóra esetén a munkavállalót megilleti az alapbére, 100% munkaszüneti napi pótlék és 100% rendkívüli munkaidőre járó pótlék is. Fontos, hogy munkaszüneti napon rendkívüli munkaidő csak olyan munkavállaló számára rendelhető el, aki rendes munkaidőben is foglalkoztatható e napon, vagy ha a rendkívüli munkaidőre baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében van szükség [Mt. 108. § (1)-(2) bek.].

Pótlék átalányként és alapbéresítve

A munkaszüneti napra járó bérpótlék elszámolásához a fentiekhez képest két alternatív lehetőséget is biztosít a törvény.

Egyrészt, a munkaszüneti napi pótlék beépíthető az alapbérbe, ha a felek a munkaszerződésben így állapodtak meg [Mt. 145. § (1) bek.]. Például, a munkaszerződés szerint a munkavállaló alapbére havonta 300 000 Ft, amely a munkaszüneti pótlékot magában foglalja. Ilyen esetben tehát a bérpótlék az alapbér részévé válik. Azt nem írja elő a törvény, hogy az alapbéresítésnél kötelező lenne az alapbért megemelni, vagy mekkora összeget kell beépíteni, ezért munkavállalói oldalról különösen körültekintően kell eljárni a munkáltató alapbéresítésre vonatkozó ajánlata esetén. Fontos viszont, hogy ha a pótlék az alapbér részévé válik, és ezzel az alapbér összegét is emelik a felek, akkor a távolléti díj is biztosan emelkedni fog. Az alapbér ugyanis mindig része a távolléti díjnak, a munkaszüneti pótlék viszont (külön tételes elszámolás esetén) nem [Mt. 148. § (1) bek., 151. §].

Másrészt, a munkaszüneti napi pótlék fizethető átalány formában is, ha a felek ezt a munkaszerződésben rögzítik [Mt. 145. § (2) bek.]. Például, a munkavállaló az alapbérén felül minden hónapban (akár van munkaszüneti nap, akár nincs, illetve akár be van osztva e napra, akár nem) 7000 Ft munkaszüneti napi pótlékátalányra jogosult. Az átalány meghatározására a törvény nem ad előírást, de – jellegéből eredően – ennek olyan átlagos értéknek kell lennie, amely – hosszabb időszak alapulvételével, tételes elszámolás mellett – megilletné a munkavállalót. A pótlékátalányt kötelezően figyelembe kell venni – az alapbérrel egyezően – a távolléti díj számításánál [Mt. 148. § (1) bek.].

De mi is az a munkaszüneti nap?

Munkaszüneti nap: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26. Emellett a munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét- és a pünkösdvasárnap tekintetében [Mt. 102. § (1) és (4) bek.].

Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy a munkáltató mit tekint munkanapnak. Március 15-e például nem feltétlenül tart március 15-én 0 órától 24 óráig. A törvény szerint ugyanis munkanap a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli 24 óra, ha a munkarend alapján a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra is beosztható. Ugyanígy a heti pihenő- vagy a munkaszüneti nap is naptári napot jelent elsősorban, ám a munkarend miatt tekinthető egybefüggő 24 órának is, azzal, hogy a hét és huszonkét óra közötti tartamot heti pihenő- vagy a munkaszüneti napnak kell tekinteni [Mt. 87. § (1)-(2) bek.]. Így ha a munkáltató nem a naptár szerint, hanem attól eltérően határozza meg a munkaszüneti napot, akkor aszerint kell elszámolni a pótlékot is.

Például, ha a munkaszüneti nap március 14-én, 22 órától március 15., 22 óráig tart, akkor a március 15-én az éjszakai műszakban, 22 óra után teljesített munkaidő egyáltalán nem esik bele a munkaszüneti napba, így pótlék sem jár rá. Ha viszont – ugyanebben a példában – a munkavállaló március 14-én, 22 órakor állt munkába, akkor már március 14-én, 22–24 óra között is jár a pótlék.

A „fizetett ünnep” fogalma

A fentiektől függetlenül jár a munkavállalónak az ún. „fizetett ünnep”. Az Mt. szerint óra- vagy teljesítménybérezés esetén a munkavállaló távolléti díjra jogosult a napi munkaidőre, amennyiben a teljesítendő munkaidő az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken [Mt. 146. § (3) bek. d) pont]. Ha tehát a munkavállaló óra- vagy teljesítménybérben kapja az alapbérét, és a munkaszüneti nap az általános munkarendre (hétköznapra) esik, akkor kell a munkavállaló napi munkaidejének megfelelő távolléti díjat kifizetni számára.

A szabály indoka az, hogy a munkaidőkeretben teljesítendő munkaidő mértékét a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani, amelynek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni [Mt. 93. § (2) bek.]. Ez a figyelmen kívül hagyott mérték az, amire az előző szabály úgy hivatkozik, hogy csökken a teljesítendő munkaidő. A számításnál a munkaszüneti napra eső napi munkaidővel kell számolni, azaz a munkavállaló szerződés szerinti napi munkaidejével [Mt. 88. § (1) bek.]. Ez az általános teljes munkaidőre szerződött munkavállaló esetén napi nyolc óra.

Például, 2021. március hónapban 23 nap esik hétköznapra és egy munkaszüneti nap hétfőre (március 15.). Ez alapján egy általános teljes munkaidőre (8 órára) szerződő munkavállaló számára a teljesítendő munkaidő ebben a hónapban: (23×8) – (1×8) = 176 óra. Minden munkavállalónak így számítandó ki a teljesítendő munkaideje erre a hónapra. A munkaszüneti napra beosztott munkavállaló sem dolgozhat összesen többet ebben a hónapban 176 óránál (ugyanúgy, ahogy az a másik munkavállaló, akit viszont nem lehet beosztani erre a napra).

A „fizetett ünnep” szempontjából tehát annak nincs jelentősége, hogy a munkavállaló az adott munkaszüneti napra be volt-e osztva, avagy sem, mint ahogy az is közömbös, hogy hány órára volt beosztva. Mivel itt egy kiesett időre járó munkabér helyett kap kompenzációt, e szempontok lényegtelenek. Azaz, ha egy munkaszüneti nap hétköznapra esik, az óra- vagy teljesítménybéres munkavállaló mindenképpen jogosult a napi munkaidejének megfelelő távolléti díjra. Ettől független kérdés, hogy ha e napra be is volt osztva (vagy akár rendkívüli munkavégzést teljesített), akkor a „fizetett ünnepen” felül a teljesítése alapján jár az alapbére és a megfelelő bérpótlékok is.

Ha a munkavállaló nem óra- vagy teljesítménybérben dolgozik, akkor részére „fizetett ünnepre” távolléti díj nem jár (neki a havi alapbére tartalmazza a munkaszüneti napra eső díjazást is).

További cikkek

munkajog
2024. január |dr. Kovács Szabolcs |Előfizetői cikk

Az alábbiakban a munkáltató nyilvántartási kötelezettségei közül a legfontosabbal, a munkaidő nyilvántartásával és annak kihívásaival foglalkozunk, a munkaközi szünetek kezelésétől egészen az elektronikus beléptetőrendszerek bevezetésével kapcsolatos kihívásokig.

Érdekel
munkajog
2024. szeptember |dr. Kovács Szabolcs |Előfizetői cikk

A végkielégítés mint jogintézmény már az 1967-es Munka törvénykönyvében is szerepelt. A részletszabályok változása mellett az alapvető logika mindvégig fennmaradt: bizonyos munkaviszony-megszüntetési jogcímek esetén a munkáltató – a munkaviszony hosszától függően – juttatást köteles fizetni a munkavállaló számára.

Érdekel