A tanulmányi szerződés legfontosabb tudnivalói

Faragó Gábor Faragó Gábor| 2024. június |Előfizetői cikk |#munkajog#Tbj
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

A munkaviszony tartama alatt gyakran felmerül az igény, hogy a munkáltató támogatni kívánja a munkavállaló tanulmányait, ha a képzéssel megszerezhető ismeretek a munkáltatónak is előnyére válhatnak. A munkavállaló tanulmányainak támogatását gyakran tanulmányi szerződés formájában valósítják meg a felek. Az alábbiakban a tanulmányi szerződés legfontosabb tudnivalóit, szabályokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.

A tanulmányi szerződés szabályairól a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 229. § és a 229/A § szakaszai rendelkeznek.

Tanulmányi szerződés fogalma

A tanulmányi szerződés a munkáltató és a munkavállaló olyan egybehangzó, befolyásmentes, kifejezett akarata, amely a szerződési cél elérésére irányul.

A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt – kifizeti az adott képzés költségeit –, a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos ideig – maximum öt év – munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg.

Kik köthetnek?

A törvény személyi hatálya kizárólag a munkaviszony alanyaira, tehát a munkáltatóra és a munkavállalóra terjed ki, ezért tanulmányi szerződés kizárólag ilyen felek között jöhet létre. Amennyiben egy munkáltató a vele munkaviszonyban nem álló személlyel köt tanulmányok folytatására vonatkozó szerződést, az polgári jogi szerződésnek minősül, így arra a polgári törvénykönyv (továbbiakban: Ptk.) szabályait kell alkalmazni.

Formája

Alaki érvényességi szabály, hogy a tanulmányi szerződést írásba kell foglalni [Mt. 229. § (3) bek.]. A tanulmányi szerződésre vonatkozó formakényszert nem ír elő a Munka törvénykönyve, azonban az írásba foglalás érvényességi követelmény.

Tartalma

Az Mt. bizonyos megkötések mentén, de viszonylag szabad kezet ad a feleknek a megállapodás tartalommal való kitöltésére.

A szerződésben a munkáltatónak arra kell kötelezettséget vállalnia, hogy meghatározott formában és mértékben támogatást nyújt a munkavállaló tanulmányainak folytatására. A munkáltató megteheti, hogy nem a teljes összeg, csupán annak egy részének megfizetését vállalja, vagy anyagi támogatás helyett pluszszabadidőt, szabadságot biztosít. A munkavállaló kötelezettsége az, hogy a tanulmányokat folytatja, és a végzettség megszerzését követően a megállapodásban rögzített határidőn belül felmondással nem szünteti meg munkaviszonyát.

A munkáltatónál letöltendő időszak számításánál a tanulmányi szerződés megkötésétől a tanulmányok befejezéséig terjedő időszak nem számítható be.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!Bejelentkezés az oldalraMég nincs előfizetésem

További cikkek

munkajogTbj
2024. szeptember |Faragó Gábor |Előfizetői cikk

A mai digitalizált világban a vállalkozások által használt bérszámfejtő programok már lehetőséget biztosítanak a havi kifizetett munkabér elszámolásáról készült írásbeli tájékoztatás („bérjegyzék”) elektronikus úton történő küldésére. Az alábbiakban a „bérjegyzék” elektronikus úton történő küldéséhez kapcsolódó követelményeket, az ellenőrizhetőség főbb szabályait, továbbá az adatvédelmi szabályok alapvető követelményeit mutatjuk be – a teljesség igénye nélkül –, amelyek bármely foglalkoztatónál kérdésként merülhetnek fel.

Érdekel
nyugdíjTbj
2024. február |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

Az egyéni vállalkozók sokszor kerülnek olyan élethelyzetbe, hogy átmenetileg valamilyen oknál fogva kénytelenek a tevékenységüket szüneteltetni. Az alábbiakban a szüneteltetés társadalombiztosítási és egyéb következményeit, a pénzbeli ellátásokat érintő szabályokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.

Érdekel