Adattörlő kód

Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Az adattörlő kódról adatszolgáltatás van a NAV felé. Ugyan 2023. január 1-jétől foglalkozik vele a hivatal, de még mindig alapvető kérdések merülnek fel. Hogy kerül a képbe a NAV? A pénztárgépes nyugtán és a számla-adatszolgáltatásba hogyan kell ezt beépíteni?

Mi is ez valójában?

Az állam 2021. év december 1-jétől ingyen biztosítja annak a lehetőségét, hogy ha valaki adathordozót vásárol (pendrive, merevlemez), akkor annak tartalmát egyszer és megbízható módon törölni tudja, azzal együtt, hogy az adathordozó használható marad.

A technológia úgy néz ki, hogy az adathordozót vevő letölt egy ingyenes alkalmazást, melyet a vásárláshoz kapott 16 jegyű kóddal tud aktiválni. A kódot a kereskedő köteles ingyenesen biztosítani.

2023. január 1-jétől a kódot az adóhatóság biztosítja oly módon a kereskedő részére, hogy azt a kereskedő a kizárólag az ONYA felületén elérhető SORSZIG nevű nyomtatványon igényli meg (egyszerre akár többet is). A kereskedő az értékesítéskor átadott kódokról adatot köteles szolgáltatni.

A kódot a fogyasztó nem köteles felhasználni.

Az adattörlő kódokról történő adatszolgáltatás a számlázási rendszerhez van hozzákötve, azaz, ha egy bizonylat adatairól egyébként is adatot kell szolgáltatni, akkor ebbe az adatszolgáltatásba kell az adattörlő kódot beépíteni, ha pedig az adott bizonylathoz (például kézi nyugta) nem tartozik adatszolgáltatás, akkor külön nyomtatványon kell azt megtenni.

Vegyük sorba az egyes lehetőségeket!

Bizonylatolási módszer Adattörlő kódról adatszolgáltatás
Számlázóprogram használata Számlázóprogrammal automatikusan és azonnal:

A tételsorhoz vagy az egész számlához hozzárendelhető „extra adatként”. Alapesetben a számlázóprogramok eme funkciója programozói beavatkozás nélkül elérhető, de ez első rögzítés előtt javasolt egyeztetni a fejlesztővel.

Pénztárgépes nyugta és pénztárgépes számla Pénztárgéppel automatikusan és azonnal:

Az adattörlő kódot az értékesített tartós adathordozó eszközre vonatkozó tétel megjegyzés mezőjében kell rögzíteni. Ennek megértéséhez, beállításához javasolt a pénztárgépszerviz segítségét kérni.

Kézi számlatömb NAV Online Számla felületen a kézi rögzítőfelületen, megjegyzés rovatban vagy a termék megnevezésénél.
Kézi nyugta AATKOD nevű nyomtatványon

Határideje: minden hét 5. napjáig a megelőző 7 napon fogyasztók részére meghatározott módon átadott adattörlő kódokról.

A pénztárgéppel vagy számlázóprogrammal történő bizonylatolás esetén informatikai nyelvezetű tájékoztató anyag a NAV honlapjáról érhető el:

https://nav.gov.hu/pfile/file?path=/ado/onlinepenztargepek_1417761437385/adatszolgaltatas-az-adattorlo-kodrol-penztargeppel-szamlazoprogrammal-tajekoztato

Nagyon fontos azt rögzíteni, hogy bármely vállalkozás, ha nem viszonteladó részére értékesít adathordozót, akkor köteles adattörlő kódot adni mellé. Az adattörlő kódot csak akkor tudja adni, ha azt előzetesen igényli a NAV-tól. Amikor pedig átadja a vevőnek a kódot, akkor adatot szolgáltat a kód kiadásáról.

További cikkek

adatszolgáltatás
2024. március |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

Avagy az internetes értékesítők szolgáltatása adózásának figyelése. A 2024. január 31-i határidőre teljesített (teljesítendő) új kötelezettséget járjuk körbe, elsősorban abból a szempontból, hogy egyáltalán, ki minősül platformnak, és nagyjából milyen adatkört kell lejelenteni.

Érdekel
adatszolgáltatás
2024. április |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Az automata berendezések üzemeltetéséhez kapcsolódóan 2024. évtől a meglévő bejelentéseken felül (AUTOMATA, AVTOMATA, AFEKOD stb.) egy újabb bejelentési kötelezettséget ír elő a szabályozás.

Érdekel