Alanyi adómentesek soron kívüli áfabevallása

Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Adott egy magánszálláshely-szolgáltató, aki alanyi adómentes. Sokszor kérdés, hogy melyik soron kívüli havi bevallásba kerül be szolgáltatásra felszámított áfa, ha nincs a számlán teljesítési időpont? Nem olyan egyszerű kérdés, mint amilyennek első olvasatra látszik.

Külföldi közvetítő

Magyarországon nagyon sok alanyi adómentes jogállású szálláshely-szolgáltató van, melyek közül sokan fogadnak olyan vendégeket, akik külföldi szállásközvetítő oldalon keresztül foglalják le a szállást. A külföldi szállásközvetítő meghatározott időszakokra – általában havonta – küldi a számlát a jutalékról. Azt is tudjuk, hogy az alanyi adómentes szállásadó soron kívüli havi áfabevallásában rendezi a jutalék áfáját. Az viszont már kérdés, hogy melyik havi áfabevallásba kell betennie, azaz mi a teljesítési időpontja.

A külföldi szállásközvetítő a saját országa áfaszabályai szerint fogja a számlát kiállítani, azaz nem biztos, hogy az Áfa tv. szerinti teljesítési időponttal azonos dátum fog rajta szerepelni, vagy rosszabb esetben teljesítési időpontdátum egyáltalán nem szerepel a számlán.

Teljesítési időpont

Első lépésben a külföldi számlán szereplő teljesítési dátumtól függetlenül kísérletet kell arra tenni, hogy a jutalék teljesítési időpontját az Áfa tv. szerint állapítsuk meg, függetlenül attól, hogy a számlán milyen teljesítési időpontdátum szerepel.

Ha például 2023. július 1–31. időszakra vonatkozó jutalékról 2023. augusztus 6-án küldi meg a számlát a szállásközvetítő cég, akkor a fizetési határidő ismeretében el tudjuk dönteni a teljesítési időpontját.

A gyakorlatban a szállásközvetítő cég a szállóvendég által utalt összeget teljes egészében megkapja, és a jutaléka levonását követően utalja tovább a szálláshely-szolgáltató cégnek az ellenértéket.

Fizetési határidőt ebben az esetben nem is igazán lehet értelmezni, de ha nagyon muszáj, akkor kijelenthető, hogy a fizetési határidő azonnali. Ez pedig azt jelenti, hogy a fizetési határidő a 2023. július hónapon belülre eső napok lesznek. Mivel a fizetési határidő megelőzi az időszak utolsó napját, és a számlázás meg követi (azaz egyik különleges szabály sem alkalmazható), ezért a teljesítés időpontja 2023. július 31. napra megállapítható, tehát a júliusi áfabevallásba kerül bele a jutalék áfája.

Az előbbi megoldással azonosan kezelendő az is, ha a szálláshely-szolgáltató a jutalékszámlán szereplő teljesítési dátumot szerepelteti. Ha ez egy augusztusi dátum, akkor augusztus havi áfabevallásban szerepeltetendő a jutalék.

Az előbbi két módszer közül választhat az adózó. De nem mindig nyitott mind a két lehetőség, ugyanis az is gyakori, hogy a külföldi számlán egyáltalán nem szerepel teljesítési időpont. Ebben az esetben a második lehetőséggel nem is tud élni a szállásadó.

Harmadik módszerként még szóba jöhetne a számla kiállítása dátumának figyelembevétele, de ezt a módszert sem az Áfa tv., sem a Héa-irányelv „nem támogatja”, így ez a dátum biztosan nem lesz jó megoldás.

 

További cikkek

áfaszjaszochoTbj
2024. szeptember |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

Az otthoni munkavégzéssel járó extrakiadások munkáltatói megtérítése hogyan képeződik le szja-ban, szochóban, járulékban, áfában?

Érdekel
áfa
2024. július |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

A kötelező visszaváltási díjas, újrahasznosítható (többutas) termékek áfabeli kezelése mindenki számára újdonság. Röviden az egyutas termékekről is lesz szó, hogy a különbséget jól lássuk. Az igazi kérdés az, hogy ha a vevő ott váltja vissza a terméket, ahonnan vásárolta, akkor ezt hogyan követi le az áfa utólagosan az adóalap-csökkenés, számlázás területén?

Érdekel