Egy erdő osztatlan közös tulajdonban van. Az egyik tulajdonos – aki egyébként az erdőgazdálkodó is – többlethasználati jogot kap. Ilyen esetben ki értékesítheti a fát, és hogyan kell a tulajdonosokkal elszámolni, ha pénzben vagy fában fizeti ki azokat az erdőgazdálkodó?
Erdővéghasználati fakitermelés
Többlethasználati megállapodás
A több tulajdonossal rendelkező erdőterületen történő gazdálkodás egyik tipikus esete a többlethasználat-megállapodás. A többlethasználati megállapodás lényege, hogy a résztulajdonos-erdőgazdálkodó a többi tulajdonoshoz képest többletjogokat kap, egyben többletfeladatokat is. A többletjogok egyike az erdei haszonvételek gyakorlásának a joga, beleértve a véghasználati fakitermeléssel letermelt fát is. A felek megállapodhatnak abban is, hogy véghasználat esetén minden tulajdonost a ráeső tulajdonrésznek megfelelő faanyag megilleti, de döntően a megállapodások az erdőgazdálkodónak állapítják meg ezt a jogot. Ezt a két alapesetet külön blokkban tárgyalom.
A véghasználattal érintett faanyag tulajdonjoga az erdőgazdálkodót illeti meg
A letermelt vagy lábon álló fa tulajdonjoga ebben az esetben az erdőgazdálkodót illeti meg. A véghasználattal érintett faanyagot az erdőgazdálkodó a saját nevében értékesítheti, azaz a saját nevében állítja ki a számlát a teljes faanyagról. A kapott pénz egy részét a saját költségei (például a letermelés díja) fedezésére fordítja, a többi tulajdonrész arányában felosztja.
Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!További cikkek
Ingóságok értékesítése
Az szja-bevallásokat az utóbbi években a tervezetek alapján készítjük el. Így gyakran elfelejtkezünk olyan jövedelemről, melyről az adóhatóság év közben nem szerez tudomást, így a tervezetbe sem építi bele. Ilyen például egy ingatlanértékesítés, ezeket jellemzően nem szoktuk elfelejteni. Az ingóságértékesítésre ez már nem jellemző. Tekintsük át tehát azokat a szabályokat, amik az ingóság értékesítésére vonatkoznak.
ÉrdekelMikor kell útnyilvántartást vezetni?
Azt hittem, hogy a már sok éve változatlan szabályt mindenki jól alkalmazza. Egy hozzám érkezett kérdésből azonban kiderül, hogy szakképzett, sokat tapasztalt kollégák is elbizonytalanodhatnak a válaszon.
Érdekel