Azt eddig is tudtuk, hogy ez egy örökzöld téma. Mégis minden év végén meglepődöm, amikor naponta (akár többször is) felmerülő kérdés, hogy hogyan kell könyvelni az évek között áthúzódó tételeket. A fő kérdés az, hogy elhatárolás vagy szállítói kötelezettség a beszámolóban? Valószínű, a problémát az okozza, hogy külön kell kezelni a számvitelt és az áfát.
Évek között áthúzódó tételek
Számvitel
Idézzük fel ismét a Számviteli törvény előírásait:
Az időbeli elhatárolás elve szerint az olyan gazdasági események kihatásait, amelyek két vagy több üzleti évet is érintenek, az adott időszak bevételei és költségei között olyan arányban kell elszámolni, ahogyan az az alapul szolgáló időszak és az elszámolási időszak között megoszlik.
Passzív időbeli elhatárolásként kell elkülönítetten kimutatni
a) a mérleg fordulónapja előtt befolyt, elszámolt bevételt, amely a mérleg fordulónapja utáni időszak árbevételét, bevételét képezi,
b) a mérleg fordulónapja előtti időszakot terhelő költséget, ráfordítást, amely csak a mérleg fordulónapja utáni időszakban merül fel, kerül számlázásra.
Kötelezettségek azok a szállítási, vállalkozási, szolgáltatási és egyéb szerződésekből eredő, pénzértékben kifejezett elismert tartozások, amelyek a szállító, a vállalkozó, a szolgáltató, a hitelező, a kölcsönt nyújtó által már teljesített, a vállalkozó által elfogadott, elismert szállításhoz, szolgáltatáshoz, pénznyújtáshoz, valamint az állami vagy önkormányzati vagyon részét képező eszközök – törvényi rendelkezés, illetve felhatalmazás alapján történő – kezelésbevételéhez kapcsolódnak.
Az érintett számlák
Például azoknál a szolgáltatásoknál, amelyeknek az időszaka teljes egészében még december 31-ig tart, de a számla kiállításának időpontja csak januárban történik meg, szállítói tartozásként kell elszámolni. Szóba sem jöhet az időbeli elhatárolás azért sem, mert ezen gazdasági események nem érintenek több évet.
Válaszként gyakran azzal szoktam érvelni, hogy egy szolgáltatás igénybevételekor a tartozás nem azzal áll fenn, hogy kiállítják a számlát, hogy elérkezett az időszak utolsó napja.
A szállító helyett a passzív időbeli elhatárolásokkal szembeni költségelszámolás csak szolgáltatásnyújtás igénybevétele esetén lehetséges, és csak akkor, ha az igénybe vett szolgáltatás az egyik üzleti évről a másik üzleti évre áthúzódik, és az üzleti évekre jutó szolgáltatás értéke a vonatkozó szerződések alapján egyértelműen meghatározható.
Termékbeszerzést sem számla alapján, sem számla nélkül nem lehet a passzív időbeli elhatárolásokkal szemben elszámolni! A termékbeszerzést (akár beruházásnak, akár készletnek minősül) mindig a szállítóval szemben kell könyvelni: ha van számla, akkor a konkrét szállítóval szemben, ha nincs számla, de a teljesítés megtörtént, akkor nem számlázott szállítóként.
Példák
Mint említettem, nincs évzárás, hogy ne merülne fel kérdésként.
Nézzük ezen konkrét esetek alapján a teendőket!
Így szólt a kérdés:
A beérkező szállítói számla folyamatos szolgáltatást tartalmaz (munkaerő-kölcsönzés). Számlán szereplő dátumok:
- Teljesítési időpont: 2025. 01. 23.
- Számla kiállítása: 2025. 01. 08.
- Fizetési határidő: 2025. 01. 23.
A számlában fel van tüntetve, hogy 2024. decemberi teljesítés.
Kérdésem, hogy melyik megoldás a helyes?
- 2025-ben lekönyveljük a számlát a fenti dátumokkal és elhatárolásra tesszük, majd 2024. évben vegyes könyvelési tétellel a megfelelő költséghelyre tesszük az elhatárolással szemben, vagy
- a folyamatos szolgáltatás miatt a számlát költségre 2024. évben könyveljük, majd az átkerül 2025-ben a januári áfalistába, addig pedig év végén a következő időszaki áfa (36 806 fk.) főkönyvi számon tartjuk nyilván?
A válasz természetesen az, hogy a második megoldás a helyes. Nincs időbeli elhatárolás, ezeket a számlákat év végén szállítói tartozásként kell kimutatni.
A gond természetesen az áfa, mert:
- a költséget nettó módon kell elszámolni,
- a szállítói tartozást bruttó értékben kell kimutatni,
- az áfa pedig 2024-ben nem elszámolható, így azt egy követelésszámlán kell nyilvántartani év végén.
Könyvelési tételek december 31-én
T 52. Igénybe vett szolgáltatás – K 45. Szállítók
T 466. Előzetesen felszámított áfa – K 45. Szállítók
T 36. Áfaátvezetési számla – K 466. Előzetesen felszámított áfa
Január 1-jén
T 466. Előzetesen felszámított áfa – T 36. Áfaátvezetési számla
További cikkek
Számviteli értékhatárok
A Számviteli törvény módosítása jellemzően az értékhatárok emeléséről szól. Összefoglaljuk, hogy milyen változások lesznek 2025-től.
ÉrdekelMikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló speciális szabályai – 1 rész
A vállalkozók adminisztratív terhek csökkentésére irányuló kormányzati intézkedések tették lehetővé a kettős könyvvitelt vezető legkisebb gazdasági társaságok, egyéni cégek, egyéb vállalkozók számára, hogy a 2013. üzleti évtől saját elhatározásuk alapján beszámolási kötelezettségük teljesítésére az egyszerűsített éves beszámoló tovább könnyített formáját is választhassák. A számos egyszerűbb szabályozás mellett fontos megérteni a kötött előírások hátrányait is. Mérlegelni kell azon a vállalkozásoknál, amelyek támogatási vagy hitelkérelem benyújtására készülnek a választást követő három évben, hogy például a kiegészítő melléklet hiánya, vagy az értékvesztés kötelező elszámolásának eredményt csökkentő hatása nem okoz-e hátrányt.
Érdekel