Illetékmentesség testvérek közötti vagyonszerzésre

2020. december
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Nem kapott nagy hírverést ez a változás, pedig kaphatott volna. Tisztázzuk, hogy akkor ki és kinek tud, s milyen jogcímen illetékmentesen vagyont átruházni. Mi a helyzet a bankszámlapénzzel?

Illetékmentesség

Azt, hogy kell-e illetéket fizetni a családon belüli ajándékozás során, a rokonság foka, valamint az ajándék értéke határozza meg. Az egyenes ági rokonok (szülő-gyermek, nagyszülő-unoka) minden esetben mentesülnek az ajándék utáni illetékfizetéstől, függetlenül az ajándék értékétől. Ám az oldalági rokonokra (például testvér, unokahúg, nagybácsi stb.) korábban nem vonatkozott az illetékmentesség.

Ez utóbbi kategóriából a testvérek közötti vagyonátadás tekintetében 2020. július 8-tól részleges illetékmentesség jelent meg.

A részlegesség annak szól, hogy a testvérek közötti ajándékozás és a testvértől történő öröklés lett illetékmentes. A visszterhes vagyonátadás továbbra is illeték tárgya, tehát visszterhes vagyonátruházás esetén az illetékmentesség eléréséhez szülőn keresztül vezet az út.

Testvér a Ptk. szerint

Fontos azt is tisztázni, hogy mit értünk testvér alatt: testvér az a személy, akivel legalább az egyik szülő (ideértve az örökbefogadó szülőt is) közös. Tehát a féltestvér is testvér.

A testvértől ajándékba kapott vagyont be sem kell jelenteni. Ez nem jelenti azt, hogy egy nagyobb vagyonátadást ne ártana valamilyen módon dokumentálni. Erre azért lehet szükség, ha később a vagyon eredetét igazolni kellene.

Hatályosság

Végül, ami szintén fontos, a szabályozás úgy lépett életbe, hogy 2020. július 8-án még jogerősen el nem bírált ügyekre alkalmazni lehet. Ebben benne van egyfajta amnesztia is, hiszen ha valaki egy testvértől származó nagyobb pénzajándékot eddig nem jelentett be, akkor arról döntés még nem született. A bejelentési kötelezettség elmulasztása vonhat ugyan maga után mulasztási bírságot, de a 18%-os illetéket már nem szabhatja ki a NAV.

Az ajándékozást az állami adóhatósághoz az illetékkötelezettség keletkezését követő 30 napon belül be kell jelenteni. A bejelentési kötelezettséget nem érinti az a körülmény, hogy a vagyonszerzés a jogszabály szerint illetékmentes. Az erre rendszeresített nyomtatvány a 12B400-as adatlap.

További cikkek

2020. december |Alexa |Előfizetői cikk

A tárgyi adómentes ingatlan-bérbeadásról készült számláról nem kell adatot szolgáltatni. Ez alól az egyik kivétel a garázs bérbeadása. Na és mi van akkor, ha a lakással együtt van építve a garázs, vagy ha a garázst üzletnek vagy tárolónak használják?

Érdekel
2020. december |Alexa

A járulékfizetési alsó határ egy új szabály a Tbj.-ben. A minimálbér 30%-os szabályának emlegetik sokan. Mi a helyzet a cseden lévőkkel? Mikor kell hónapon belül arányosítani és mikor nem? Mit tegyünk a biztosított, de fizetés nélküli szabadságon lévő dolgozókkal? Előre megkapott és utólag megkapott bér? Szeptember hónaptól már alkalmazzuk, és mégis vannak még nyitott kérdések.

Érdekel