Kamattámogatások könyvelése

Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna| 2024. július |Előfizetői cikk |#számvitel
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Néhány éve van jelen a cégeknél a kamat- és kezelésiköltség-támogatás. Ezekkel kapcsolatban a kérdés az, hogy vajon a támogatástartalom könyvelése kezelendő-e külön bevételként vagy sem?

Széchenyi Program

Egy példaként nézzünk egy Széchenyi Kártya Programot, ahol a kiadott igazolás alapján a megítélt kamat- és kezelési költség bruttó támogatástartalmára kaptunk igazolást.

Az igazolás alapján az összeg 18 000 037 HUF, euróban kifejezve 47 061,38 EUR.

Valójában elvi szinten nincs szükség a számokra, mégis azért írtam meg, mert az első kérdés rögtön az, hogy ha a hitel után fizetendő kamat nem egy évet érint, hanem több évet, akkor ez az összeg nem egy évre jutó támogatás, hanem a teljes futamidőre.

És ha később az a megoldás, hogy ezt könyvelni kell – majd a cikkben erről írnék részletesebben –, akkor az első probléma az, hogy ebből az egyes évekre mekkora összeg jut.

De menjünk vissza egy lépést, és nézzük meg, hogy valójában hogyan is kell könyvelni. A gyakorlatban két irány körvonalazódott, szakemberek véleménye is megoszlik egymással.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!Bejelentkezés az oldalraMég nincs előfizetésem

További cikkek

számvitel
2024. február |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Célunk az, hogy az összköltséges eredménykimutatás kitöltésével eljussunk a főkönyvi kivonat szerinti adózott eredményhez. Akiknek ez nem sikerül, azok helytelenül csak „belejavítanak” az eredménykimutatásba. (A forgalmi költséges eredménykimutatásnál nem jellemző az ilyen okból keletkező egyezőtlenség.)

Érdekel
mikrogazdálkodószámvitel
2024. február |Egri-Retezi Katalin

A vállalkozók adminisztratív terhek csökkentésére irányuló kormányzati intézkedések tették lehetővé a kettős könyvvitelt vezető legkisebb gazdasági társaságok, egyéni cégek, egyéb vállalkozók számára, hogy a 2013. üzleti évtől saját elhatározásuk alapján beszámolási kötelezettségük teljesítésére az egyszerűsített éves beszámoló tovább könnyített formáját is választhassák. A számos egyszerűbb szabályozás mellett fontos megérteni a kötött előírások hátrányait is. Mérlegelni kell azon a vállalkozásoknál, amelyek támogatási vagy hitelkérelem benyújtására készülnek a választást követő három évben, hogy például a kiegészítő melléklet hiánya, vagy az értékvesztés kötelező elszámolásának eredményt csökkentő hatása nem okoz-e hátrányt.

Érdekel