Káresemények könyvelése

Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Azért remélem, hogy a személygépkocsival kapcsolatos káresemény nem mindennapos gazdasági esemény, de sajnos időnként előfordulhat. Könyvelését az fűszerezi, hogy a javításnak csak egy részét a biztosító téríti. Természetesen a levonható áfarész is befolyásolja a kártérítés nagyságát, és így a könyvelést is.

A probléma

Egy céges autóval történt baleset után következik a helyreállítás. A javítást végző szerviz a teljes költséget az autó tulajdonosának állítja ki, viszont ők csak a számla egy részét fogják kifizetni. Egy cascós kár esetében ez lehet például a javítási költség 20%-a. Ehhez általában egy külön pénztárbizonylat készül, már csak azért is, mert a kifizetett összeg nem egyezik a számla végösszegével.

Sajnos elég sokszor találkozom azzal, hogy ennek hátterét a beszámoló készítésekor, az év zárásával együtt kell kibogozni. Értetlenül állnak a könyvelők azelőtt, hogy vajon miért rendezetlen még mindig a számlakönyvelésben.

Gyakori probléma az is, hogy a cégek csak ezt a kifizetett összeget könyvelik el, mondván, nekik ez csak ennyibe került. Ez viszont helytelen. A helyreállítási költség teljes összegét a számla alapján nyilvántartásba kell venni, és ez a szervizzel szembeni kötelezettség lesz. A kötelezettség kiegyenlítése pedig úgy fog megtörténni, hogy azt részben pénzügyi teljesítéssel, részben pedig a biztosító térítésével szemben kivezetjük.

A biztosító térítése

A biztosító térítésével kapcsolatban az okozhat gondot, hogy a szerviz által a cég nevére kiállított számlának egy részét a biztosító közvetlenül a szerviznek fizeti meg. Miután erre a tranzakcióra nincs rálátásunk, nem tudjuk biztosan, hogy ez mikor és milyen összegben történik meg. Sasszeműeknek azért feltűnhet, ha ezt a számlára megjegyzésben feltüntetik, kétségtelen, nem automatikusan ezt keressük.

Marad az a következtetésünk, hogy ha a biztosító nem fizetett volna, akkor a cég vagy nem adta volna ki a megjavított autót, vagy már szólt volna, hogy van még tartozásunk. Persze a tökéletes az lenne, ha ténylegesen rendelkeznénk igazolással a szerviztől, hogy a pénzt a biztosítótól megkapta.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!Bejelentkezés az oldalraMég nincs előfizetésem

További cikkek

számvitel
2024. március |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

Ez az egyik olyan, számvitellel összefüggő téma, ami szinte sosem évül el. Több évtizede a beszámolókészítés időszakában leggyakrabban feltett kérdés: elhatárolás vagy szállítói kötelezettség? Az év elején ugyanis sok olyan számla érkezik a vállalkozásokhoz, melyben a szolgáltatás teljesítése 2023-ban megtörtént, de a számlát csak 2024-ben állítják ki. Tetézi a problémát, ha a fizetési határidővel egyező, 2024-es áfateljesítési időponttal kell kalkulálni. De hogyan kell ezeket a számlákat lekönyvelni?

Érdekel
áfa
2024. március |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Az Áfatörvény ebben a tekintetben nem változott, viszont a visszaváltási díj bevezetésével (a visszaváltási díj összegével egyenértékű utalványt adnak pénz helyett) egyidejűleg megnőhet az érdeklődés a téma iránt.

Érdekel