Egyéni vállalkozó kőművesmunkát végez. A megrendelő a munkát nem tartotta megfelelőnek...
Kérdés-válasz
Kérdés:
Egyéni vállalkozó kőművesmunkát (betonozás, térkőkészítés) végez. A megrendelő a munkát nem tartotta megfelelőnek, csak kb. 70%-ban, és 30%-ban javításra szorul. Indokként megjelölte, hogy nem megfelelő a lejtése a térkőnek.
A 70%-ban megfelelő részmunkát ki kell-e számláznia a vevő részére?
A számlázásra vonatkozó kitétel az alábbi:
„Vállalkozó a járandóságát az átadást követően számlával érvényesíti. Fizetés, a számlabenyújtást követően, sikeres, hiánytalan műszaki átadás után.”
„Természetesen” az adóellenőrzés a 70%-os rész áfáját hiányolja.
Válasz:
Az Áfatörvény alapján a fizetendő adót a főszabály szerint a teljesítéskor kell megállapítani. Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha az ügylet tárgya természetben osztható, és a részteljesítésnek egyéb akadálya nincs, a részteljesítés is teljesítés.
Az érintett kérdésben a szerződés szerint a munka nem osztható. Bár elképzelhető, hogy, mondjuk, kész a tető, de nincs kész a térkő, és így akár osztható is lenne, de ha a felek a teljesítést a szerződésben foglalt feladatok hiánytalan és hibátlan állapotában fogadják el, akkor ezt egyetlen teljesítési időpont fogja jellemezni.
Ha tehát a szerződés szerint nincs részteljesítés, akkor egy félkész munkánál nincs teljesítési időpont, így nem kell a 70%-ot kiszámlázni.
További cikkek
Építőipari fordított adózás
Ismét egy esettanulmányt dolgozunk fel, egy sok alvállalkozós eset keretében kerülne elmélyítésre a 2023. január 1-jétől hatályos fordított adós történet.
ÉrdekelEgészségügyi szolgáltatás az áfában
A humán egészségügyi szolgáltatás tárgyi adómentességi szabályának alkalmazása kérdéseket vethet fel egy magánklinikára, orvosokat tömörítő rendelőre. Azt vizsgáljuk, hogy az alkalmazotti, a megbízásos, a vállalkozó orvosokat alkalmazó szervezetek mely esetekben számlázhatnak mentesen.
Érdekel