Kérdések az 5%-os lakásáfa témakörben

2021. április |#áfa
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

A társasház építése esetén ismét egy csokornyi kérdés gyűlt össze. Lakásokon kívül külső és egybeépült tárolók, garázs, külső kocsibeálló, kerítés, járda. Mi az, ami 5%-os, mi az, ami 27%-os, mikor kell arányosítani?

Kulcs a helyes értelmezés

Az 5%-os lakásáfa kérdése 2016 óta folyamatosan porondon van. A lakásépítésbe fogó magánszemélyek gyakran a teljes vagyonukat vagy nem kevés hitelt raknak bele egy építkezésbe, és értelemszerűen az építőipari vállalkozó minden, az ellenértéket érintő rezdülésére nagyon élénken reagálnak. Ezek közül a reakciók közül az áfa mértékére irányuló kérdések nem állnak meg a vállalkozó szintjén, gyakran kell a könyvelőnek igazságot tennie.
A lakásáfakérdések egyik gócpontja, hogy a lakáshoz tartozó, azzal egybe- vagy különépített különféle helyiségekre, szokásosan velejáró részeire mennyiben alkalmazható a kedvező 5%-os adómérték.

A lakóingatlan fogalmának helyes értelmezése kerül előtérbe.

A lakóingatlan részének kell tekinteni az ingatlan minden olyan részét, amelyek a rendeltetésszerű használathoz szükségesek.

Azzal nem kell foglalkozni, hogy mennyiben luxus-e vagy sem az a helyiség. Tulajdonképpen azt kell megvizsgálni, hogy a lakhatás milyen alapvető és kényelmi funkciókat ellátó helyiségeket foglal magában.

A lakóingatlan részei

Egyértelműen a lakóingatlan részének tekinthető:

  • a járda, a kerítés,
  • a közlekedő,
  • ruhaszárító helyiség,
  • jacuzzi, beépített szauna,
  • lakással egybeépített tároló.

A felsorolás utolsó tagjánál hangsúlyos az egybeépítettség. A társasházi lakások esetén a lakáshoz alapból járó és önálló albetétként nem szereplő, a lakással egybe nem épített tároló a lakás részeként 5%-os áfaalapot képez. Abban az esetben, ha a vevő ezen felül további tárolót vásárol, akkor ez a tároló már elkülönült tételként 27%-os áfával értékesítendő.

Külön érdemes még foglalkozni a beépített bútorokkal. A beépített bútorok egy része alkotórészi kapcsolatba kerül az ingatlannal (például beépített szekrény, beépített konyha, klímaberendezés). Ha a lakás vásárlásakor, építésekor a kivitelezővel erre is szerződnek, azaz a lakás átadásának ez is feltétele, akkor ezeknek a beépített bútoroknak az értékesítésére is alkalmazható a kedvezményes 5%-os adókulcs.

A társasházak belső udvarának egy részén gyakran látni autót. Az autók általában bérelt vagy vásárolt helyen állnak. Ennek a kocsibeállónak az értékesítése akkor tekinthető csak a társasházi lakás részének, azaz 5%-os áfába tartozónak, ha nem opcionálisan választható a lakáshoz, hanem minden lakást vásárlónak jár.
Értelemszerűen, ha csak egy kocsibeálló jár a lakáshoz, és valaki egy másodikra is bevásárol, akkor ez a második beálló már önálló tételként 27%-os áfával számlázandó.

 

További cikkek

adóáfa
2023. december |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Egy helyreigazításra van szükség a témában. Sajnos ebben az esetben is láttak napvilágot a hatóság részéről is különböző értelmezések, nyilvánvalóan tévesek is. Remélem, hogy most már végleg letisztul a kép a számítás módjában.

Érdekel
áfa
2024. augusztus |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

A pénzforgalmi áfa szabályát a megjelenésekor az új „áfacsodának” tekintették. Talán nem lett olyan átütő ereje, mint ahogyan a jogalkotók gondolták. Arra jó, ha valakinek az a problémája, hogy miért kell áfát fizetni, ha még a pénzét sem kapta meg, akkor lehet válaszolni: miért nem választottál pénzforgalmi áfát? A témával kapcsolatban két érdekes eset.

Érdekel