Főként a könyvelők részéről visszatérően felmerülő kérdés az, hogy ki és milyen módon tegye közzé a gazdasági társaságok átalakulásával kapcsolatos vagyonmérlegeket és leltárakat. A kérdésre adott válasz aktualitására jelen cikkben térünk ki. Előrebocsátjuk, hogy a mostani írásunkban is az átalakulások fogalmába beleértjük a gazdasági társaságok formaváltásán kívül az egyesüléseket és a szétválásokat, valamint a szétválásos beolvadásokat is.
Még egyszer a vagyonmérlegek és leltárak közzétételéről
Az átalakulások megtervezése
Már most hangsúlyozzuk, hogy az átalakulások folyamatában két külön dokumentumcsomagban, eltérő határidőben kell elkészíteni a vagyonmérleg- és leltártervezeteket, valamint azok végleges változatait. Ennek megvilágítása érdekében a szükséges mértékben kitérünk az átalakulás folyamatára is. Tapasztalatunk szerint a számviteli szakemberek előnyben részesítik, ha a két fent említett dokumentumcsomag közül – naptári üzleti éves beszámolású cégek átalakulását érintően – legalább az egyik csomag fordulónapja december 31-re esik.
Sajnálatos módon a jog szerinti határidők, előírt átfutási időintervallumok miatt mindkét csomag fordulónapja nem eshet elviekben egymást követő december 31-i fordulónapra.
Vagyonmérleg- és leltártervezetek
Az átalakulási folyamat alapvetően a Ptk. és az Át. által előírt lépésekből áll, amelyeknek jogszabályi keretek közti tartalmát a gazdasági társaság legfőbb szervének döntései határozzák meg.
Az átalakulási folyamat főbb állomásai a jogszabályból fakadó határidő-követelmények figyelembevételével a következő lépésekben határozhatók meg.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Munkaerőpiaci kedvezmény
2024 augusztusa óta a munkaerőpiaci kedvezmény – a Szochotörvénnyel ellentétben – másfél évig vehető igénybe. A kedvezmény lerövidítéséről a 182/2024-es „háborús vészhelyzeti” rendelet szól. És persze kérdés még, hogy ez hogyan érinti a Kivatörvényt?
ÉrdekelAktivált saját teljesítmények egyeztetése
Célunk az, hogy az összköltséges eredménykimutatás kitöltésével eljussunk a főkönyvi kivonat szerinti adózott eredményhez. Akiknek ez nem sikerül, azok helytelenül csak „belejavítanak” az eredménykimutatásba. (A forgalmi költséges eredménykimutatásnál nem jellemző az ilyen okból keletkező egyezőtlenség.)
Érdekel