Az éves zárlat során számos nem rutin gazdasági esemény, számviteli teendő akad, amelyek kapcsán felmerülő kérdések megválaszolása érdekében érdemes újra és újra végiggondolni a vonatkozó szabályokat. A várható eredmény kérdése jellemzően már december végén felmerül az ügyvezetőkben, azonban annak összege és a kivehető osztalék eltérhet egymástól. Cikkemben az osztalékfizetési korlátokat gyűjtöttem össze a felmerülő kérdések megválaszolásához.
Mennyi az annyi? – avagy az osztalékfizetési korlát
Az osztalék forrása
A taggyűlés az osztalékfizetésről a beszámoló elfogadásával egyidejűleg határoz. Más időpontban osztalékról szóló döntés nem hozható, azaz ettől eltérő időpontban osztalékelőlegről szóló döntés hozható közbenső beszámoló alapján.
A legfőbb döntéshozó szerv elé jóváhagyásra előterjesztett beszámolóban szereplő Adózott eredmény és Eredménytartalék jelenti az osztalékfizetés forrását. Azaz nemcsak a tárgyévi eredmény terhére történhet meg osztalék jóváhagyása, hanem a korábbi évek eredményének terhére is. Ami praktikusan azt is jelenti, hogy akár tárgyévi veszteséges működés mellett is lehet lehetőség osztalék jóváhagyására.
Osztalékfizetési korlát
A legfőbb döntéshozó szervet tájékoztatni szükséges a jóváhagyható, kifizethető osztalék mértékéről, ez a tájékoztatási kötelezettség az ügyvezetőt, vezető tisztségviselőt terheli. Az Sztv. 39. § (3) alapján az adózott eredménnyel kiegészített eredménytartalék akkor fizethető ki osztalékként, ha a lekötött tartalékkal és pozitív értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke az osztalékfizetést követően nem csökken a jegyzett tőke összege alá.
A korlát vizsgálatakor tehát a lekötött és az értékelési tartalékkal korrigált saját tőke (korrigált saját tőke) és jegyzett tőke viszonyát kell nézni.
KST = ST – LT – ÉT
A jóváhagyásra kerülő osztalék összege nem lehet nagyobb, mint a rendelkezésre álló forrás és a korrigált saját tőke alapján megállapított érték közül a kisebb szám.
Példa
Az alábbi adatokkal rendelkező beszámoló alapján a tulajdonosok által tervezett osztalék 5000 E Ft.
Megnevezés |
Az eset |
Jegyzett tőke | 3 000 |
Jegyzett, de még be nem fizetett tőke | 1 000 |
Tőketartalék | – |
Eredménytartalék | –9 000 |
Lekötött tartalék | 3 000 |
Értékelési tartalék | 15 000 |
Adózott eredmény | 14 000 |
Saját tőke | 25 000 |
Az osztalékhoz rendelkezésre álló összes forrás az Eredménytartalék és az Adózott eredmény összege, azaz 5000 E Ft.
A maximális osztalék a korrigált sajáttőke-vizsgálat alapján:
KST = ST 25 000 E Ft – LT 3000 E Ft – ÉT 15 000 E Ft = 7000 E Ft
A Korrigált saját tőke és a Jegyzett tőke különbözete hagyható jóvá osztalékként.
KST 7000 E Ft > JT 3000 E Ft => 4000 E Ft
A jóváhagyott osztalék könyvviteli elszámolása a jóváhagyás napjával kerül rögzítésre a könyvekben
T 413. Eredménytartalék – K 476. Tagokkal, tulajdonosokkal szembeni kötelezettségek 4 000 000
Kapott (járó) osztalék
A rendelkezésre álló forrás és az osztalékfizetési korlát számításánál figyelembe lehet venni a Pénzügyi műveletek bevételeként az előző (beszámolóval lezárt) üzleti évben még el nem számolt, de a mérlegkészítés időpontjáig ismertté vált, illetve befolyt Kapott (járó) osztalék, részesedés összegét.
A Kapott (járó) osztalék, részesedés összege abban az esetben kerülhet Pénzügyi műveletek bevételeként elszámolásra, ha annak jóváhagyása megtörténik a fordulónapot megelőzően. Így tehát, ha a kapcsolt vállalkozások mérlegfordulónapja azonos, nincs arra lehetőség, hogy az osztalékban részesülő félnél megjelenjen a tényleges bevételelszámolás, viszont a járó osztalék összegét az osztalékfizetési korlát és forrás számításánál figyelembe lehet venni.
Ptk. előírásai – törzstőke teljesítése
Nem elég azonban az Sztv. előírásainak ismerete az osztalék lehetséges összegének meghatározásához, hiszen a Ptk. is ad feltételeket, szabályokat. A Ptk. szabálya alapján a tagokat külön-külön kell vizsgálni, és ha van olyan tag, aki a pénzbetétének felénél kevesebb összeget köteles befizetni a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig, akkor nem fizethető osztalék ezen tagnak, amíg a ki nem fizetett és a tagok törzsbetétére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereség a tagok által teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulással együtt el nem éri a törzstőke mértékét.
Ugyanez a szabály abban az esetben, amikor a társasági szerződés a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig be nem fizetett pénzbeli vagyoni hozzájárulás szolgáltatására a társaság nyilvántartásba vételétől számított egy évnél hosszabb határidőt állapít meg, a társaság mindaddig nem fizethet osztalékot a tagoknak, amíg a ki nem fizetett és a tagok törzsbetétére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereség a tagok által teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulással együtt el nem éri a törzstőke mértékét.
Így tehát előfordulhat olyan eset, hogy a 100 000 Ft tényleges befizetéssel megalapított 3 000 000 Ft törzstőkéjű kft. első éves eredményéből történik meg Jegyzett, de még be nem fizetett tőke rendezése.
Osztalék jóváhagyásáról szóló döntés értelmében a tagokat megillető 6 000 000 Ft osztalékból 2 900 000 Ft a tulajdonosok által még nem rendezett törzstőke befizetésére szolgál, a maradék 3 100 000 Ft a ténylegesen kifizethető összeg.
Jegyzett, de még be nem fizetett tőke rendezése, könyvviteli elszámolása:
T 413. Eredménytartalék – K 331. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke 2 900 000 Ft
T 413. Eredménytartalék – K 476. Tagokkal, tulajdonosokkal szembeni kötelezettség 3 100 000 Ft
Az eredményes első évek tehát megoldást jelenthetnek arra a problémára, ha időlegesen nem áll a tulajdonosok rendelkezésére jogszabályban meghatározott minimálisan szükséges tőke, azonban ki kell emelni, hogy a tagok a még nem teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulásuk összegének erejéig kötelesek helytállni a társaság tartozásaiért.
Ptk. előírásai – visszavásárolt saját részvény, üzletrész
A visszavásárolt saját üzletrész kapcsán a Ptk. és az Sztv. szabályai összhangban vannak.
A társaság a saját üzletrészét ellenérték fejében a törzstőkén felüli vagyona terhére szerezheti meg. A társaság saját üzletrészét nem szerezheti meg ellenérték fejében, ha osztalék fizetéséről sem határozhatna. A saját üzletrészért nyújtandó ellenérték fedezetének megállapításával összefüggésben a beszámolóban és a közbenső mérlegben foglaltakat a mérleg fordulónapját követő hat hónapon belül lehet figyelembe venni.
Fontos szabály azonban, hogy maximum a törzstőke 50%-ának megfelelő összegű saját üzletrész vásárolható vissza.
A társaságot a saját üzletrész után osztalék nem illeti meg.
A saját üzletrészre eső osztalékot az osztalékra jogosult tagok között törzsbetéteik arányában kell felosztani. A taggyűlés tehát dönt az osztalék abszolút összegéről, majd megvizsgálja, hogy a tagok rendelkezésre bocsátották-e ténylegesen a törzstőke rájuk eső részét, majd megvizsgálja, hogy van-e visszavásárolt saját üzletrész, és az eredmények figyelembevételével meghatározza a tulajdonosoknak ténylegesen kifizethető összegeket.
A társaság által ellenérték fejében megszerzett üzletrészt a vásárlástól számított egy éven belül a társaság köteles elidegeníteni, a tagoknak törzsbetéteik arányában térítés nélkül átadni vagy a törzstőke-leszállítás szabályainak alkalmazásával bevonni.
Az Sztv. a fenti Ptk.-szabályokat lényegében a Korrigált saját tőke vizsgálattal támogatja, hiszen mind a visszavásárolt saját üzletrész (mivel arra lekötött tartalékot kell képezni), mind a Jegyzett, de még be nem fizetett tőke megjelenik az osztalékfizetési korlát vizsgálatakor.
Likviditás – avagy a kifizetés időpontjának megválasztása
Az, hogy a jóváhagyott osztalék ténylegesen mikor kerül kifizetésre a tulajdonosoknak, a vállalkozás likviditási helyzetétől függ.
A Ptk. szabálya szerint a társaság saját tőkéjéből a tagok javára, azok tagsági jogviszonyára figyelemmel kifizetést a társaság fennállása során kizárólag az e törvényben meghatározott esetekben és – a törzstőke leszállításának esetét kivéve – az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalékból teljesíthet.
Nem kerülhet sor kifizetésre, ha a társaság helyesbített saját tőkéje nem éri el vagy a kifizetés következtében nem érné el a társaság törzstőkéjét, továbbá, ha a kifizetés veszélyeztetné a társaság fizetőképességét.
A tényleges kifizetés időpontjának meghatározása a jóváhagyott osztalék részének vagy egészének vonatkozásában tehát az ügyvezető feladata és felelőssége.
További cikkek
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
Évek óta tendencia, hogy a gyermekeket nevelő családok kedvezményekben részesülnek. Olcsó hitel, támogatott autó, kedvezmény az adóból. 2020-tól egy új szintre lépett a kedvezmények rendszere: a négy- vagy többgyermekes anyukák életre szóló szja-mentességet kaptak. Vagy legalábbis az újságírók szerint… Szakemberként jobban a mélyére kell nézni a jogszabálynak.
ÉrdekelMunkabérvédelmi szabályok és jogalap nélkül kifizetett munkabér visszakövetelése
A munkavállalókat védő, garanciális szabályok között kiemelt szerepet foglal el a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) rendelkezései között a bérfizetés, illetve a munkabérből levonás szabályai.
Érdekel