Cikkünk 1. részében a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló választásának feltételeiről, az alkalmazott sajátos számviteli alapelvekről és a bekerülési értékről írtunk. Jelen írásunkban az értékelési szabályok speciális előírásait foglaljuk össze a mikrogazdálkodói beszámolót választóknál.
Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló speciális szabályai – 2. rész
Értékelési szabályok
A befektetett eszközöknél a piaci értékelés nem alkalmazható, tehát értékhelyesbítés, értékhelyesbítés értékelési tartaléka nem mutatható ki.
A valós értéken történő értékelés szabályai sem választhatók.
A devizás tételek könyv szerinti értékének csökkenéseit a könyv szerinti árfolyamon kell forintra átszámítani, egyedi értékeléssel. Abban az esetben, ha az egyedi értékelés nem lehetséges, akkor a csökkenéseket átlagárfolyamon kell elszámolni.
Ha a mikrogazdálkodó a készleteiről év közben nem vezet folyamatos értékbeni nyilvántartást, akkor
- a vásárolt készletek mérlegértékét az Szt. előírásai szerint meghatározott leltári mennyiség és az utolsó beszerzési ár alapján,
- a saját termelésű készletek mérlegértékét az Szt. előírásai szerint meghatározott leltári mennyiség és a még várhatóan felmerülő költségekkel és a kalkulált haszonnal csökkentett eladási ár szorzata szerint kalkulált értéken kell meghatározni.
További cikkek
Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló speciális szabályai – 1 rész
A vállalkozók adminisztratív terhek csökkentésére irányuló kormányzati intézkedések tették lehetővé a kettős könyvvitelt vezető legkisebb gazdasági társaságok, egyéni cégek, egyéb vállalkozók számára, hogy a 2013. üzleti évtől saját elhatározásuk alapján beszámolási kötelezettségük teljesítésére az egyszerűsített éves beszámoló tovább könnyített formáját is választhassák. A számos egyszerűbb szabályozás mellett fontos megérteni a kötött előírások hátrányait is. Mérlegelni kell azon a vállalkozásoknál, amelyek támogatási vagy hitelkérelem benyújtására készülnek a választást követő három évben, hogy például a kiegészítő melléklet hiánya, vagy az értékvesztés kötelező elszámolásának eredményt csökkentő hatása nem okoz-e hátrányt.
ÉrdekelMikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló speciális szabályai – 3. rész
Cikksorozatunk zárásaként bemutatjuk az időbeli elhatárolások és a céltartalékok sajátos szabályait, továbbá a mikrobeszámolóra történő áttérés legfontosabb tudnivalóit.
Érdekel