Az egyéni vállalkozók sokszor kerülnek olyan élethelyzetbe, hogy átmenetileg valamilyen oknál fogva kénytelenek a tevékenységüket szüneteltetni. Az alábbiakban a szüneteltetés társadalombiztosítási és egyéb következményeit, a pénzbeli ellátásokat érintő szabályokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.
Milyen hátrányt okozhat az egyéni vállalkozói jogviszony szüneteltetése?
Megoldás lehet a nehéz helyzetben lévő egyéni vállalkozások részére a vállalkozás szüneteltetése, azonban mielőtt a döntést meghozzuk, érdemes több oldalról mérlegelni a kérdést, mert a későbbiekben hátrányokat is okozhat az előnyösnek vélt megoldás.
A szüneteltetés minimum időtartama?
Ki szüneteltetheti az egyéni vállalkozását? Aki egyéni vállalkozói tevékenységet folytat, azaz már működő egyéni vállalkozó. A szüneteltetés bejelentése (elektronikus úton) díj- és illetékmentes, azaz ingyenes.
Fokozott figyelemmel kell eljárni a szüneteltetés bejelentése során, mert a szünetelés sikeresen bejelentett kezdőnapja később nem módosítható!
Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb három évig szüneteltetheti [Evec.tv. 18. § (1) bekezdés].
A tevékenység nem folytatható a szünetelés kezdetét követő 1 hónapon belül. Egy teljes naptári hónapra történő szünetelés bejelentése esetén a teljes hónap értelmezése egyértelmű. Azonban a hónap közben kezdődő szünetelés esetére a törvény nem ad részletes eligazítást. A NAV tájékoztatója alapján az egy hónapos időtartam a kezdőnapjának megfelelő számú napon ér véget, ennek hiányában a hónap utolsó napján.
Példa:
Az egyéni vállalkozó 2024. február 1-jétől szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenységének folytatását legkorábban 2024. március 1-jén jelentheti be, a tevékenység ekkor 2024. március 2-től folytatható (szünetelés időtartama: 2024. 02. 01.–03. 01., 30 nap).
Az egyéni vállalkozó 2024. január 15-től szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenységének folytatását legkorábban 2024. február 15-én jelentheti be, a tevékenység ekkor 2024. február 16-tól folytatható (szünetelés időtartama: 2024. 01. 15.–02. 15., 32 nap).
Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!További cikkek
Nagyszülői gyermekgondozási díj jogosultsági feltételei
Az alábbiakban a nagyszülői gyermekgondozási díjra való jogosultság, illetve ezen, pénzbeli ellátás megállapítására, alkalmazhatóságára, igénylésére vonatkozó szabályokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre. A nagyszülői gyed, mint az egészségbiztosítás pénzbeli ellátása, 2020. január 1-jétől igényelhető, ha a teljes jogosultsági feltételek fennállnak.
ÉrdekelNyári munka – rövid távú munkaerőigény kielégítésének lehetőségei
A nyár közeledtével foglalkoztató keresi a lehetőséget a rövid távú munkaerőigénye kielégítésére, amelyre a jelenlegi foglalkoztatási szabályok keretei között több lehetőség is adódik. A következőkben ezeket a lehetőségeket járjuk körül.
Érdekel