Milyen hátrányt okozhat az egyéni vállalkozói jogviszony szüneteltetése?

2024. február |Előfizetői cikk |#nyugdíj#Tbj
Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Az egyéni vállalkozók sokszor kerülnek olyan élethelyzetbe, hogy átmenetileg valamilyen oknál fogva kénytelenek a tevékenységüket szüneteltetni. Az alábbiakban a szüneteltetés társadalombiztosítási és egyéb következményeit, a pénzbeli ellátásokat érintő szabályokat tekintjük át – a teljesség igénye nélkül –, mellyel igyekszünk segítséget nyújtani a felmerülő kérdésekre.

Megoldás lehet a nehéz helyzetben lévő egyéni vállalkozások részére a vállalkozás szüneteltetése, azonban mielőtt a döntést meghozzuk, érdemes több oldalról mérlegelni a kérdést, mert a későbbiekben hátrányokat is okozhat az előnyösnek vélt megoldás.

A szüneteltetés minimum időtartama?

Ki szüneteltetheti az egyéni vállalkozását? Aki egyéni vállalkozói tevékenységet folytat, azaz már működő egyéni vállalkozó. A szüneteltetés bejelentése (elektronikus úton) díj- és illetékmentes, azaz ingyenes.

Fokozott figyelemmel kell eljárni a szüneteltetés bejelentése során, mert a szünetelés sikeresen bejelentett kezdőnapja később nem módosítható!

Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb három évig szüneteltetheti [Evec.tv. 18. § (1) bekezdés].

A tevékenység nem folytatható a szünetelés kezdetét követő 1 hónapon belül. Egy teljes naptári hónapra történő szünetelés bejelentése esetén a teljes hónap értelmezése egyértelmű. Azonban a hónap közben kezdődő szünetelés esetére a törvény nem ad részletes eligazítást. A NAV tájékoztatója alapján az egy hónapos időtartam a kezdőnapjának megfelelő számú napon ér véget, ennek hiányában a hónap utolsó napján.

Példa:

Az egyéni vállalkozó 2024. február 1-jétől szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenységének folytatását legkorábban 2024. március 1-jén jelentheti be, a tevékenység ekkor 2024. március 2-től folytatható (szünetelés időtartama: 2024. 02. 01.–03. 01., 30 nap).

Az egyéni vállalkozó 2024. január 15-től szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenységének folytatását legkorábban 2024. február 15-én jelentheti be, a tevékenység ekkor 2024. február 16-tól folytatható (szünetelés időtartama: 2024. 01. 15.–02. 15., 32 nap).

Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!Bejelentkezés az oldalraMég nincs előfizetésem

További cikkek

munkajogTbj
2024. június |Faragó Gábor |Előfizetői cikk

A munkavállaló kerülhet olyan helyzetbe, amikor anyagi gondjainak megoldására, illetve annak átmeneti enyhítésére nincs más lehetősége, mint hogy munkáltatójától a jövőbeni munkabére terhére előleget kérjen. Az ilyen előleg mértéke elvileg korlátlan lehet, gyakorlatilag azonban számos egyéb körülményt is figyelembe kell venni.

Érdekel
munkajogTbj
2024. szeptember |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna |Előfizetői cikk

Ezzel már az előző hónapban is foglalkoztunk, de a kérdés, úgy látszik, alaposan megmozgatta a könyvelőket, így vegyük újra. A megbízási jogviszony bejelentésével kapcsolatban fontos kérdés, hogy mikor beszélünk biztosítási jogviszonyt keletkeztető megbízási jogviszonyról.

Érdekel