Az osztalékelőlegről már sokat írtunk, de a Számviteli törvény 3 évvel ezelőtti változása miatt lassan előjönnek újabb problémák. Ezek a problémák azonban az Szja-törvény szabályai között találhatók.
Osztalékelőleg időpontja
Vitaindító helyzet
A beszámolók elfogadása a járványhelyzetre tekintettel sok cégnél nem történt meg május 31-ig, és ezt már márciusban is látni lehetett. A tulajdonosoknak viszont a 2019-es év eredményének terhére osztalékra lenne szükségük.
A mentőötletük az osztalékelőleg volt. De vajon lehet-e osztalékelőleget fizetni 2020 első hónapjaiban a 2019-es év eredményének terhére? Ha lehet, akkor mi ennek a feltétele?
Közbenső mérleg
Az osztalékelőleg kifizetésének feltétele egy hat hónapnál nem régebbi közbenső mérleg. Közbenső mérleg 2020-ra nem tud elkészülni, hiszen ennek előző évi adatai között a 2019-es év adatainak kellene szerepelni, ami meg még nem áll rendelkezésre.
Egy 2019 vége felé készített közbenső mérleg azonban még 6 hónapig alapja lehet az osztalékelőleg kifizetésének. Ha 2019. november 30-i dátumra készült el a közbenső mérleg, akkor ez 2020. május 31-ig alapja lehet az osztalékelőleg kifizetésének. Persze már az elején feltételeztük, hogy a 2020-as beszámoló még nem készült el, arról az idén szeptember 30-ig kell gondoskodnia a cégnek.
Amennyiben tehát 2019-ben készült közbenső beszámoló, annak fordulónapját követő 6 hónapon belül a taggyűlés dönthet e közbenső beszámoló alapján rendelkezésre álló forrás terhére osztalékelőleg kifizetéséről.
Osztalékfizetési korlát
Természetesen nem elég, hogy van egy közbenső mérleg, abban a saját tőkének megfelelőnek kell lenni ahhoz, hogy a tulajdonosok tőkét vonhassanak ki. Az osztalékfizetési korlát az osztalékelőlegre is vonatkozik.
A Ptk. 3:186. § (1) b) és 3:263. § (1) b) pontja 2016. március 24-től egy szigorító rendelkezést fogalmazott meg, melyet 2016. július 1-jétől újra módosított.
A korábbi szigorító szabály figyelembevételével az osztalékelőleg forrása nem lehetett a közbenső mérleg szerinti évközi adózott eredmény, csupán az utolsó lezárt üzleti év adózott eredménye és szabad eredménytartaléka.
Az újabb törvényi változás – 2016. július 1-jétől – ezt hatályon kívül helyezte, és nevesíti a közbenső mérlegben kimutatott adózott eredmény figyelembevételi lehetőségét is: a kifizetés nem haladja meg a közbenső mérlegben kimutatott adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék összegét.
A kifizetés időpontja
Az osztalékelőleg kifizetésére korábban (2016. előtt) csak a tárgyévben volt lehetőség, elsősorban amiatt, hogy az osztalék visszakönyvelésre került a tárgyév fordulónapjára. Azáltal viszont, hogy az osztalék a döntés napjával kerül a könyvekbe, semmilyen törvényi vagy elszámolástechnikai akadálya nincs annak, hogy az osztalékelőleg a tárgyévet követően, de még az osztalékról szóló döntést megelőzően kerüljön kifizetésre.
A kérdés jogszabályi hátterét tekintve a Ptk. szabályai az irányadóak.
A Ptk. azt mondja ki, hogy két számviteli beszámoló elfogadása közötti időszakban lehet osztalékelőlegről dönteni.
Például 2018. májustól 2019. májusig. Ez azt is jelenti, hogy a 2019. évi osztalék terhére még 2020-ban is joga van a cégnek közbenső mérleget készíteni 2019. december 31-ét megelőző fordulónappal, tehát a 2019. év tekintetében 2020-ban lehet döntést hozni és kifizetni a Ptk.-nak megfelelően az előleget, majd utána akár néhány nappal a tényleges osztalékot.
Osztalékelőleg könyvelése
- Az osztalékelőleg kifizetése (esetünkben 2020. március 20-án)
Osztalékelőleg követelésként történő állományba vétele
T 368. Egyéb követelés – K 476. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség
Levonásra kerülő személyi jövedelemadó elszámolása
T 476. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség – K 462. Szja
Osztalékelőleg kifizetésének elszámolása
T 476. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség – K 384. Elszámolási betétszámla - Az osztalék jóváhagyása (esetünkben 2020. július 10-én)
Az osztalék jóváhagyásának könyvelése a taggyűlési határozat napján
T 413. Eredménytartalék – K 476. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség
Osztalékelőleg átvezetése
T 476. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség – K 368. Egyéb követelés
Ha több osztalék lett jóváhagyva, mint amennyi osztalékelőleget a tulajdonosok felvettek, akkor a 476. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek számlán megmarad az egyenleg, mely később kifizethető.
Előfordulhat olyan eset is, hogy végül az osztalék kevesebb lesz, mint az előleg volt. Ez esetben a jóváhagyott osztalékot meghaladóan kifizetett osztalékelőleget át kell minősíteni kölcsönné.
Személyi jövedelemadó
Könyveléstechnikailag tehát könnyű dolgunk van. Az igazi fejtörést majd az szja rendszere fogja adni.
A gond az, hogy a 2017-es módosítást nem követte az Szja-törvény módosítása, ő még mindig azt tudja kezelni, amikor a következő évben lesz osztalék az osztalékelőlegből.
Az Szja tv. 66. § (1) bekezdése szerint osztalékelőleg az adóévi várható osztalékra tekintettel az adóévben kapott bevétel. A 2020-ban kapott osztalékelőleg tehát a 2020-as évre várható osztalékból vonható le, majd 2021-ben.
Mindezt erősíti az Szja-törvény 66. § (3) bekezdése, miszerint az osztalékelőleget és annak adóját a kifizetés évéről szóló adóbevallásban tájékoztató adatként kell feltüntetni, a jóváhagyott kifizetett osztalékot, a levont, megfizetett adót az osztalékot megállapító beszámoló elfogadásának évéről szóló adóbevallásban – az osztalékelőlegből levont, megfizetett adót levont adóként figyelembe véve – kell bevallani.
Ez a szabályozás azonban nincs összhangban azzal, hogy a Ptk. és a számvitel szerint semmi akadálya annak, hogy az osztalékelőlegből még ugyanabban az évben osztalék legyen.
A megoldás nem lehet más, mint a 08-as bevallásokban az osztalék időpontjában az osztalékelőleg „felhasználása”. Végeredményképpen nem fordulhat elő, hogy – a fenti példát alapul véve – márciusban megfizessük a 15% szja-t az osztalékelőleg után, és júliusban még egyszer meg kelljen fizetni a 15%-os adót az osztalék után.
Abban az esetben, ha az osztalékelőleg és az osztalék összege megegyezik, akkor a jóváhagyás időpontját tartalmazó hónapban már csak a jövedelem jogcímét kell helyretenni, további adófizetési kötelezettség nincs.
További cikkek
Értékhelyesbítés, értékelési tartalék számvitele
A saját tőke egyik, a kkv-szektorbeli vállalkozások esetében viszonylag ritkán előforduló eleme az értékelési tartalék. Előfordulási gyakoriságához képest azonban annál több lehetőséget rejt magában, ezért érdemesnek tartom a kapcsolódó szabályok, lehetőségek összefoglalását.
ÉrdekelOnline szerencsejáték
Manapság minden digitalizálódik. Bár kaszinóba járni továbbra is egész más élmény, egyre inkább terjed az online szerencsejáték, így sokszor kérdés az ebből származó nyeremény adózása. Keveredik a nyeremény, az önálló tevékenység, az egyéb jövedelem kategóriája.
Érdekel