Az idei évben a szabályozás nem változott, viszont a bevallás működése nagyon is. Mire is kell odafigyelni?
Termékdíjbevallás 2024
Az EPR új fejezete
A termékdíj szabályozása a kiterjesztett gyártói felelősségi díj (EPR) 2023. július 1-jétől történő bevezetésével egyidejűleg változott meg lényegesen. A termékdíjköteles termékek köre nem változott, viszont sok esetben az EPR megfizetésével a fizetendő termékdíj nulla forintra csökken. Ez az elv 2024. január 1-jétől sem változott. Viszont a termékdíjbevallás ezt a kivonási szabályt eltérően kezelte a 2023. III. és IV. negyedévi bevallások tekintetében, és 2024. I. negyedévétől kezdődően.
2023. III. és IV. negyedévi bevallásoknál minden termékkör esetén a tényleges termékdíj és a különbözet (ami szinte minden esetben nulla forint) kg-ra vagy db-ra megállapított összegei közüli választást tette lehetővé. Persze nagyon sokan – óvatosságból – fizettek termékdíjat olyan termék után is, amely után az EPR is megfizetésre került, és ebben az esetben ezt önrevízióval lehetett (és lehet most is) helyre tenni.
2024-es szemlélet
2024.I. negyedévi bevallás kitöltési metodikáját változatlan szabályozási környezet mellett módosította a NAV. Az lett a fő szabály, hogy minden termékdíjköteles termék, ami után EPR fizetése felmerülhet, alapesetben 0 Ft/kg termékdíjjal terhelt. Nem lehet a továbbiakban „kapcsolni” a Ft/kg és Ft/db oszlopot a bevalláson, alapesetben nullával számol. Ez a megoldás költségvetési szempontból is érdekes, hiszen azt gondolhatja a termékdíj bevallója, hogy akkor ez a „normális” bevallás.
A helyzet pedig az, hogy továbbra is végig kell járni a szamárlétrát. Azonosítani kell a terméket abból a szempontból, hogy valóban EPR-kötelezetti körbe is tartozik-e.
- Ha igen, akkor marad a különbözetszámítás, ami nagyobbrészt 0 Ft/kg-ot fog eredményezni.
- Ha nem, akkor a normál termékdíjat kell utána megfizetni.
Ha az utóbbi helyzet áll fenn, akkor a termék CsK és KT kódjának 4-5 karakterét kell úgy beállítani, hogy annak eredménye a teljes termékdíjtételt adja a bevallásban.
Tehát a végeredmény ugyanaz: a bevallás továbbra is engedi „kiválasztani” teljes termékdíjtételt, csakhogy ezt nem a termékdíjtétel-oszlopon, hanem a kódoláson keresztül lehet megtenni.
Az említett, teljes termékdíjtételt eredményező CsK és KT 4-5 kódok a következők:
1D | Termékdíjtétel a Ktdt. 2. melléklete alapján, azon termékek esetén, amelyek nem tartoznak a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (a továbbiakban: Ht.) szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá (belföldi származású csomagolószer) |
3D | Termékdíjtétel a Ktdt. 2. melléklete alapján, azon termékek esetén, amelyek nem tartoznak a Ht. szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá (külföldi származású csomagolószer) |
0D | Termékdíjtétel a Ktdt. 2. melléklete alapján, azon termékek esetén, amelyek nem tartoznak a Ht. szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá |
További cikkek
Soron kívüli bevallások
Az egyéni vállalkozó szünetelése esetén megszűnik a soron kívüli bevallás kötelezettsége. Az átalányadózók negyedéves bevallási kötelezettsége eddig is rengeteg problémát okozott, vajon hogyan hat erre ez a módosítás?
ÉrdekelAutó, buli, áfa…
Egy igazi állatorvosi ló. Szinte minden adónemben speciális eset az, ha egy lakóautót, illetve lakókocsit vásárol egy cég közösségen belülről abból a célból, hogy azt bérbe adja. Majd időnként a tagok is használnák magáncélra. Komplex elemzés: áfa-, tao-, cégautóadó-, súlyadó-, szja-, szocho-, termékdíj-, EPR-kérdések.
Érdekel