Turizmusfejlesztési hozzájárulás

Figyelem! Ez a tartalom már több mint 90 napos. A benne közölt információk nem feltétlenül felelnek meg az éppen aktuális szabályozásnak.

Egy helyreigazításra van szükség a témában. Sajnos ebben az esetben is láttak napvilágot a hatóság részéről is különböző értelmezések, nyilvánvalóan tévesek is. Remélem, hogy most már végleg letisztul a kép a számítás módjában.

Áfa nélküli ellenérték

A tévedés oka onnan gyökerezik, hogy az 5%-os áfakulcs alá tartozó tételeknél az ellenértéket az adót is tartalmazó ellenértéknek kell tekinteni.

Ha a bruttó fizetendő végösszeg tartalmazza az áfát, és tartalmazza a turizmusfejlesztési hozzájárulást (tfhj) is, akkor más számítást kapunk, mint ha a végösszegből csak az áfát vesszük ki, és arra számoljuk a turizmusfejlesztési hozzájárulást.

Egyes tájékoztatások az előbbi megoldást tartották helyesnek, így a magazin szeptemberi számában is ez jelent meg.

Több olvasói visszajelzésre azonban a témának újra nekifutottunk, és a kutatás eredménye most a másik számítást hozta ki helyesnek.

Az adó alapja

Az adó nélküli ellenértékre vonatkozóan a tfhj-t szabályozó szöveg semmit nem mond, jobb híján az Áfatörvény ellenérték-fogalmából tudunk kiindulni, mely tulajdonképpen az áfa nélküli összeget adja meg támpontul.

Az áfa nélküli ellenérték pedig akkor a turizmusfejlesztési hozzájárulás alapja lesz.

Számoljuk újra a korábbi példát!

Ha egy vendéglátós azt mondja, hogy az áfa és a tfhj nélkül 1000 Ft-ot akar kapni egy bizonyos ételért, akkor vállalkozónk úgy gondolja, hogy 1090 Ft-ot fog a vásárlótól kérni.

Ebből az áfa nélküli összeg = 1090 / 1,05 = 1038 Ft lesz, a fizetendő áfa tehát 52 Ft.

A tfhj összege pedig 1038 × 0,04 = 42 Ft.

Az áfa és a tfhj együtt 52 + 42 = 94 Ft, azaz 996 Ft marad a végén, azaz 4 Ft-tal kevesebb.

A helyes összeghez vezető érdekes matematikai körutat vezessük le több oldalról, kiegészítve azzal, hogy mi marad, ha mégis 1000 forintot kér a vevőtől, illetve mennyit kell kérni, hogy megmaradjon az adó után az 1000 Ft.

Bruttó eladási ár          1090          1000          1094
Áfa alapja          1038             952          1042
Áfa összege               52               48               52
Tfhj alapja          1038             952          1042
Tfhj összege               42               38               42
A vállalkozónál maradó nettó             996             914          1000

 

További cikkek

adó
2020. szeptember |Alexa |Előfizetői cikk

Ez a két kedvezmény örökzöldnek tekinthető, különösen a társaságiadó-bevallások időszakában. Kisebb, de annál fontosabb változások vannak idén is, illetve táblázatban összehasonlítva, a két adóalap-kedvezmény talán érthetőbbé teszi a szabályokat.

Érdekel
áfa
2024. augusztus |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

A pénzforgalmi áfa szabályát a megjelenésekor az új „áfacsodának” tekintették. Talán nem lett olyan átütő ereje, mint ahogyan a jogalkotók gondolták. Arra jó, ha valakinek az a problémája, hogy miért kell áfát fizetni, ha még a pénzét sem kapta meg, akkor lehet válaszolni: miért nem választottál pénzforgalmi áfát? A témával kapcsolatban két érdekes eset.

Érdekel