Vendéglátási szolgáltatás 5%-os áfakulcsa

Örökzöld téma, néhány életszerű esetet szeretnénk bemutatni: helyben fogyasztást is biztosító fagyizó, esküvői menü helyben fogyasztásra és elcsomagolásra, büféből történő melegszendvics-értékesítés, pékségekben történő helyben fogyasztás.

Kedvezményes adókulcs

A vendéglátási szolgáltatásra két lépcsőben (18, majd 5%) bevezetett kedvezményes adókulcs alkalmazásának szabálya szünet nélkül hozza a kérdéseket magával. Az alkalmazhatósághoz szükséges feltétek nem egzakt szabályok.

A feltételrendszer az alábbi három feltételen nyugszik:
  • Áfa tv. szerinti szolgáltatásnyújtásnak kell megvalósulnia.
  • Ennek a szolgáltatásnak a Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszerének 2018. január 1-jén érvényes besorolási rendje szerint TESZOR’15 56.10 kód alá kell tartoznia.
  • A szolgáltatásnak étel- és helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra kell vonatkoznia.
Az első két pont tekintetében van támadási felület:
  • Nem egyszerű az Áfa tv. szerinti szolgáltatásjelleg megállapítása olyan büfék esetén, ahol van asztal és szék, de a helyben fogyasztást elősegítő egyéb szolgáltatások nincsenek. A vonatkozó NAV-tájékoztató pont erre az esetre nem ad egyértelmű választ. Hallottunk már döntő szempontként az asztalon lévő szalvéta esetéről, amivel összefüggésben még számos „érdekes” történet napvilágot láthat.
  • A TESZOR-besorolás a KSH kezében van, sokszor kell külön erre is állásfoglalást kérni.

Fagyizó

A fagyizók esetén az 5%-os adókulcs alkalmazása, a helyben fogyasztást biztosító körülmények megteremtése eleve egy kérdéses pont.

Ha van lehetőség leülni, takarítják az asztalokat és az ülőhelyeket, továbbá van a közelben mosdó, akkor ez a kombináció helyben fogyasztás esetén biztosan elég a szolgáltatásjelleg alátámasztásához.

A TESZOR-kérdéssel itt nem kell foglalkozni, egyértelmű, hogy a fagyizó fő profilja az ételkészítés.

A nagy kérdés itt a helyben fogyasztás. Itt nem az a kérdés, hogy tényszerűen helyben eszi-e meg a vevő a fagylaltot, hanem, hogy mi a szándéka vásárláskor. Helyben fogyasztás abban az esetben is megvalósulhat, ha tölcsérbe kéri a vevő a fagyit. A vevő szándéka tehát akkor deríthető ki, ha az eladó erre rákérdez. A gyakorlatban viszont ez kivitelezhetetlen, ha a vevő nem fogja érteni, hogy tölcsérbe vagy sétálókehelybe kért fagyi esetén minek kérdezi meg az eladó, hogy hol fogyasztja el.

A gyakorlat azt igazolja vissza, hogy a helyben fogyasztást is biztosító fagyizók többsége mindenféle kérdés nélkül 5%-os kulcsba teszi a tölcséres fagylaltot.

Esküvői menü

Szintén érdekes – bár jóval ritkább – kérdés lehet az az eset, amikor a vendéglátó vállalkozó egy lakodalmi menüsort biztosít. A lakodalomra készített mennyiség általában bőven a tényleges fogyasztás fölött van, szokott maradék lenni. A maradékot jellemzően a távozó vendégek viszik magukkal. Vannak már olyan előrelátó megállapodások, ahol már előzetesen fixálják, hogy mekkora mennyiséget fognak a vendégek szállítható formában elcsomagolni.

A kedvezményes adókulcs alkalmazása szempontjából a következőkre kell tekintettel lenni:
  • Ha a szolgáltatóval előzetesen megállapodik a megrendelő, hogy meghatározott mennyiséget a lakodalmas menüből elcsomagolásra készítsen elő, akkor az elcsomagolt ételre a 27%-os adómérték az irányadó.
  • Ha a szolgáltatóval ebben nem állapodnak meg, viszont a lakodalom végén úgy döntenek, hogy a megmaradt mennyiség függvényében elvitelre is visznek a vendégek, akkor a teljes elkészített mennyiségre az 5%-os áfakulcs az irányadó.

Azért ezeknél a szolgáltatásoknál mindenképpen gondoljunk arra is, hogy a lakodalom az étteremben, vagy kitelepült helyszínen van.

Mert ugyan a kedvezményes adómérték alkalmazásának nem akadálya, ha az étel nem helyben készül el, de az úgynevezett catering szolgáltatás esetén – azaz, ha a szolgáltatást egy étterem biztosítja helyszíni rendezvény keretében pincérrel, étkészlettel, egyéb saját eszközökkel – nem alkalmazható a kedvezményes adómérték, függetlenül attól, hogy az ügylet szolgáltatásnyújtásnak minősül.

Büfék, pékségek

Az éttermeken túl a kisebb büfék, a pékségek esetén is felmerülhet az 5%-os adókulcs alkalmazása.

Első lépésben a büfének, a pékségnek be kell sorolnia a ténylegesen végzett tevékenységeit TESZOR szerint. Ehhez elkerülhetetlen a KSH-tól kérni állásfoglalást. Ha a KSH-besorolás szerint a végzett tevékenységek között ott van a TESZOR 56.10, akkor az már majdnem teljes siker.

A TESZOR alá történő besorolásnak nem feltétele a melegkonyha (az SZJ-besorolás esetén ez feltétel volt!), csak az, hogy az ételek és az italok közvetlen fogyasztásra alkalmasak legyenek. Így a kedvezményes adómérték alkalmazásának nem akadálya, ha az étel nem helyben készült.

Ebből pedig következik, hogy:
  • Nem kell vizsgálni azt, hogy a fogyasztásra kész étel milyen munkafolyamatokon ment át, tehát ide tartozhat a fagyasztóból kiengedett és felmelegített étel is.
  • Nem kell, hogy az étel helyben készüljön, azaz más vállalkozás által elkészített étel helyben történő felszolgálása esetén is alkalmazható az 5%.
  • Nem kell azt sem nézni, hogy mi az étel, tehát a melegszendvics, a szendvics, a péksütemény is ide fog tartozni.

Tehát a helyben fogyasztást is biztosító büfék, pékségek a helyben fogyasztott ételekre és a helyben készített italokra alkalmazhatnak 5%-os adókulcsot.

További cikkek

áfaszjaszochotaotermékdíj
2023. november |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Egy igazi állatorvosi ló. Szinte minden adónemben speciális eset az, ha egy lakóautót, illetve lakókocsit vásárol egy cég közösségen belülről abból a célból, hogy azt bérbe adja. Majd időnként a tagok is használnák magáncélra. Komplex elemzés: áfa-, tao-, cégautóadó-, súlyadó-, szja-, szocho-, termékdíj-, EPR-kérdések.

Érdekel
adóáfaszochoTbjtermékdíj
2023. október |Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna

Az egyéni vállalkozó szünetelése esetén megszűnik a soron kívüli bevallás kötelezettsége. Az átalányadózók negyedéves bevallási kötelezettsége eddig is rengeteg problémát okozott, vajon hogyan hat erre ez a módosítás?

Érdekel