A kötelező visszaváltási díjas, újrahasznosítható (többutas) termékek áfabeli kezelése mindenki számára újdonság. Röviden az egyutas termékekről is lesz szó, hogy a különbséget jól lássuk. Az igazi kérdés az, hogy ha a vevő ott váltja vissza a terméket, ahonnan vásárolta, akkor ezt hogyan követi le az áfa utólagosan az adóalap-csökkenés, számlázás területén?
Visszaváltási díj és az áfa
Egyutas termékek
A kötelező visszaváltási díjas termékek kereskedelmi forgalomban történő tömeges megjelenése magával hozta az adózási kérdéseket is. Ebben a cikkben alapvetően a többutas, kötelező visszaváltási díjas termékről lesz csak szó, tehát az 50 forintos (egyutas) palackok témaköre csupán röviden lesz érintve.
Az egyutas (50 forintos) visszaváltási díjas termékek esetén az áfa szabályai azt mondják, hogy sem értékesítéskor, sem visszaváltáskor nincs áfa. Tehát áfa hatályán kívüli tételről van szó. Ezt a számlán is így kell szerepeltetni eladáskor.
Többfajta 50 forintos tétel esetén nem kifogásolható, hogy az összes fajtát egy sorban szerepeltetjük a számlán, tehát az összes darab szorozva 50 forinttal.
Pénztárgép használata esetén az 50 forintot – jobb megoldás híján – az E gyűjtőbe kell tenni.
Többutas termékek
A kötelező visszaváltási díjas, újrahasznosítható (más szóval többutas) termékek értékesítésére és visszaváltására áfa szempontjából a göngyöleg szabályait kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy értékesítéskor az áfát fel kell rá számítani, visszaváltás esetén pedig az eladónál csökken az adóalap.Előfizetői tartalom! A bejegyzés további része csak Irányadó Magazin előfizetők számára érhető el. A teljes tartalom megtekintéséhez jelentkezz be!
További cikkek
Kisbuszok bérbeadása
Milyen szempontokat mérlegeljen az a vállalkozás, amely kisbuszok bérbeadásával kíván a jövőben foglalkozni? Több adónem tekintetében is képben kell lenni: áfa, cégautóadó, súlyadó, illeték.
ÉrdekelKérdések az 5%-os lakásáfa témakörben
A társasház építése esetén ismét egy csokornyi kérdés gyűlt össze. Lakásokon kívül külső és egybeépült tárolók, garázs, külső kocsibeálló, kerítés, járda. Mi az, ami 5%-os, mi az, ami 27%-os, mikor kell arányosítani?
Érdekel